Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 9

Zrušení platby daně z nabytí nemovitých věcí

7.10.2020 Daň z nabytí nemovitých věcí hradil dosud kupující a to ve výši 4% z ceny nemovitosti, vždy do konce třetího měsíce následujícího po.. více »

Novinky na katastru

5.2.2020 V souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, kdy se mění některé zákony v oblasti daní, dochází ke změně částky poplatku na.. více »

Daň z nabytí nemovitých věcí

2.10.2019 Dlouho diskutované téma daně z nabytí nemovitých věcí projednávali senátoři, kdy navrhli tuto daň zrušit. Poslanecká sněmovna je však.. více »

Předkupní právo

13.9.2019 Předkupní právo se vztahuje pouze na věci nemovité. Při převodu spoluvlastnického podílu se neuplatní předkupní právo v případě, že se.. více »

Najdete nás na Facebooku
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Daň z nabytí nemovitých věcí

Daň z nabytí nemovitých věcí

2.10.2019 Dlouho diskutované téma daně z nabytí nemovitých věcí projednávali senátoři, kdy navrhli tuto daň zrušit. Poslanecká sněmovna je však přehlasovala, daň si prosadila a nyní čeká novela zákona na podpis prezidenta.

Jak všichni víme, ze zákona má kupující, při koupi nemovitosti, povinnost uhradit daň z nabytí nemovitých věcí, která je ve výši 4% z ceny nemovitosti a podat daňové přiznání a to do konce 3. kalendářního měsíce po měsíci, kdy došlo k vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Pokud se jedná o dar nebo dědictví, daň se nehradí a také je v současné době od daně osvobozeno vždy první nabytí vlastnického práva k novostavbě rodinného domu a k pozemku nebo k právu stavby, pokud je součástí stavba rodinného domu, a také k nabytí vlastnického práva k nové bytové jednotce v bytovém domě.

Dle novely zákona budou pak nově od daně z nemovitých věcí osvobozeni i Ti, kdo koupí nový byt v rodinném domě, vzhledem k tomu, že se stále častěji vymezují bytové jednotky v rodinných domech. Důvodem je také podpora výstavby nových bytů a rodinných domů.

Povinnost kupujícího, s výjimkou výše uvedeného, uhradit daň z nabytí nemovitých tedy zůstává a sazba daně ve výši 4 % se také měnit nebude.