Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 13

Zrušení platby daně z nabytí nemovitých věcí

7.10.2020 Daň z nabytí nemovitých věcí hradil dosud kupující a to ve výši 4% z ceny nemovitosti, vždy do konce třetího měsíce následujícího po.. více »

Novinky na katastru

5.2.2020 V souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, kdy se mění některé zákony v oblasti daní, dochází ke změně částky poplatku na.. více »

Daň z nabytí nemovitých věcí

2.10.2019 Dlouho diskutované téma daně z nabytí nemovitých věcí projednávali senátoři, kdy navrhli tuto daň zrušit. Poslanecká sněmovna je však.. více »

Předkupní právo

13.9.2019 Předkupní právo se vztahuje pouze na věci nemovité. Při převodu spoluvlastnického podílu se neuplatní předkupní právo v případě, že se.. více »

Najdete nás na Facebooku
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

31.7.2018 Prodej nemovitosti představuje příjem a proto je povinností daň z příjmu zaplatit. Existuje ale řada výjimek, kdy je prodávající od daně osvobozen. Kdy je prodej nemovitosti od daně z příjmu osvobozen?

  1. Pokud měl prodávající v nemovitosti trvalé bydliště alespoň dva roky bezprostředně před prodejem
  2. Pokud měl prodávající v nemovitosti kratší dobu trvalého bydliště než dva roky, ale použije –li tento příjem z prodeje na uspokojení bytové potřeby tzn. nákup nového bytu, domu do dvou let od prodeje
  3. Pokud prodávající nemovitost vlastnil alespoň pět let

Pokud prodávající nesplňuje ani jednu tuto podmínku, je povinen tento příjem státu přiznat v daňovém přiznání a daň uhradit u příslušného finančního úřadu. Daň z příjmu je ve výši 15 % . V daňovém přiznání se uvádí jako výdaj proti příjmu z prodeje nemovitosti kupní cena, za kterou byla nemovitost pořízena a daň se hradí z tohoto rozdílu. Do výdajů lze také kromě kupní ceny, za kterou prodávající nemovitost nabyl započítat i náklady spojené s prodejem nemovitosti. Řádný termín pro přiznání daně z příjmu  je do konce března následujícího roku po prodeji (pokud je to sobota nebo neděle, je posledním dnem následující pondělí).