Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 10

Zrušení platby daně z nabytí nemovitých věcí

7.10.2020 Daň z nabytí nemovitých věcí hradil dosud kupující a to ve výši 4% z ceny nemovitosti, vždy do konce třetího měsíce následujícího po.. více »

Novinky na katastru

5.2.2020 V souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, kdy se mění některé zákony v oblasti daní, dochází ke změně částky poplatku na.. více »

Daň z nabytí nemovitých věcí

2.10.2019 Dlouho diskutované téma daně z nabytí nemovitých věcí projednávali senátoři, kdy navrhli tuto daň zrušit. Poslanecká sněmovna je však.. více »

Předkupní právo

13.9.2019 Předkupní právo se vztahuje pouze na věci nemovité. Při převodu spoluvlastnického podílu se neuplatní předkupní právo v případě, že se.. více »

Najdete nás na Facebooku
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Poradna

Poradna

 

Kolik zaplatím za zprostředkování realitní kanceláři?

Na toto existuje více odpovědí.

V případě, že nemovitost poskytujete k pronájmu, či prodeji, tak nehradíte NIC. Vše je financováno ze strany zájemce o nemovitost, tedy platí kupující, popřípadě podnájemník.
V případě, že nemovitost sháníte, tak platíte provizi realitní kanceláři. Proč si bere kancelář provizi za zprostředkování? Nejedná se o částku, kterou Realitní Kancelář chce jen pro sebe, ale jedná se o náklady spojené s inzercí za pomocí internetu, novin, tištěných inzercí ve městě, zprostředkování právního servisu, jednání s bytovými družstvy, katastry a bankami.


Jaké daně budu platit při prodeji a koupi nemovitosti?

U prodeje jakékoli nemovitosti je nutností uhradit:

Daň z příjmů – 15%
 

U koupě jakékoli nemovitosti je nutností uhradit:

Daň z nabytí nemovitých věcí - 4% z prodejní či odhadní ceny

Daň z nabytí nemovitých věcí

Kdo je plátcem?

Jak už název napovídá, daň z nabytí nemovitých věcí hradí nabyvatel, tudíž kupující. 


Jaká je výše této daně?

Daň z nabytí nemovitých věcí činí 4 % z prodejní či odhadní ceny nabývané nemovitosti. Vždy se hradí daň z částky, která je vyšší. V současné době již není podmínkou zpracování znaleckého posudku, ale v daňovém přiznání se vyplní tzv. směrná hodnota, kde v tabulce zaškráváte stav nemovitosti, vybavení apod. Ovšem vypočítaná daň finančním úřadem může být vyšší a pak je povinností tento rozdíl doplatit.


Do kdy se podává přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí a do kdy je nutné daň zaplatit?

Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí musí poplatník daně podat do třech měsíců od konce měsíce, ve kterém proběhl zápis do katastru nemovitostí (příklad: zápis proběhne 15. září, přiznání musíte podat do konce prosince). Přiznání podáváte finančnímu úřadu, v jehož místní příslušnosti se nemovitost nachází.
Ve stejném termínu, ve kterém je poplatník povinen podat přiznání, musí také daň zaplatit !!!


Daň z příjmu

Daň z příjmu fyzických osob činí 15 %.
Osvobození od daně z příjmů je poplatník v případě, že
 

  • v prodávaném rodinném domě, bytě bydlel bezprostředně před prodejem a získané peníze použije na uspokojení své bytové potřeby; přičemž lhůta pro koupi nového domu, bytu je stanovena do konce roku následujícího po roce, ve kterém dům, byt prodal
  • v prodávaném rodinném domě, bytě bydlel bezprostředně před prodejem déle než dva roky
  • pokud v prodávaném rodinném domě, bytě sice nebydlel, ale vlastnil ho déle než pět let (osvobození od daně z příjmů se při splnění této podmínky vztahuje i na jiné nemovitosti než je rodinný dům anebo byt).
V PŘÍPADĚ DALŠÍCH DOTAZŮ SE OBRAŤTE NA
[email protected]