7.10.2020 Daň z nabytí nemovitých věcí hradil dosud kupující a to ve výši 4% z ceny nemovitosti, vždy do konce třetího měsíce následujícího po.. více »
5.2.2020 V souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, kdy se mění některé zákony v oblasti daní, dochází ke změně částky poplatku na.. více »
2.10.2019 Dlouho diskutované téma daně z nabytí nemovitých věcí projednávali senátoři, kdy navrhli tuto daň zrušit. Poslanecká sněmovna je však.. více »
13.9.2019 Předkupní právo se vztahuje pouze na věci nemovité. Při převodu spoluvlastnického podílu se neuplatní předkupní právo v případě, že se.. více »
19.4.2018 Již od roku 2013 je povinností při prodeji či pronájmu nemovitosti předložit průkaz energetické náročnosti budov. Připomeňme si tedy co to vlastně PENB je a pro koho je povinný, co hrozí v případě, že ho nemáme, kdo je oprávněn energetický průkaz vystavit.
Co je to Průkaz energetické náročnosti budov
Energetický průkaz obsahuje informace o spotřebě veškerých energií v budově (topení, ohřev teplé vody, klimatizace, osvětlení, chlazení, větrání). Stupně energetické náročnosti se označují od písmen A až G. Energeticky nejšetrnější budovy mají písmeno A, G pak ty nejméně šetrné a tudíž nejdražší na provoz.
Pro koho je energetický průkaz povinný
Co hrozí v případě, že nemáte PENB
Vystavujete se pokutě ve výši od 100.000,-Kč
Kdo je oprávněn vystavit PENB
Průkaz energetické náročnosti může zpracovat pouze specialista nebo osoba podle zvláštního právního předpisu v oborech pozemní stavy, technologická zařízení staveb a technika prostředí staveb. Samozřejmě tato osoba musí být přezkoušená ministerstvem podle prováděcího předpisu z podrobností vypracování PENB.