Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 13

Zrušení platby daně z nabytí nemovitých věcí

7.10.2020 Daň z nabytí nemovitých věcí hradil dosud kupující a to ve výši 4% z ceny nemovitosti, vždy do konce třetího měsíce následujícího po.. více »

Novinky na katastru

5.2.2020 V souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, kdy se mění některé zákony v oblasti daní, dochází ke změně částky poplatku na.. více »

Daň z nabytí nemovitých věcí

2.10.2019 Dlouho diskutované téma daně z nabytí nemovitých věcí projednávali senátoři, kdy navrhli tuto daň zrušit. Poslanecká sněmovna je však.. více »

Předkupní právo

13.9.2019 Předkupní právo se vztahuje pouze na věci nemovité. Při převodu spoluvlastnického podílu se neuplatní předkupní právo v případě, že se.. více »

Najdete nás na Facebooku
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Povinnost průkazu energetické náročnosti budovy (PENB)

Povinnost průkazu energetické náročnosti budovy (PENB)

19.4.2018 Již od roku 2013 je povinností při prodeji či pronájmu nemovitosti předložit průkaz energetické náročnosti budov. Připomeňme si tedy co to vlastně PENB je a pro koho je povinný, co hrozí v případě, že ho nemáme, kdo je oprávněn energetický průkaz vystavit.

Co je to Průkaz energetické náročnosti budov

Energetický průkaz obsahuje informace o spotřebě veškerých energií v budově (topení, ohřev teplé vody, klimatizace, osvětlení, chlazení, větrání). Stupně energetické náročnosti se označují od písmen A až G. Energeticky nejšetrnější budovy mají písmeno A, G pak ty nejméně šetrné a tudíž nejdražší na provoz.

Pro koho je energetický průkaz povinný

  • Pokud stavíte nový dům nebo byt
  • Při prodeji nemovitosti (kromě domů, které byly postaveny před rokem 1947 a neprošly větší rekonstrukcí
  • Při větší rekonstrukci (větší jak 25 % celkové plochy, např. zateplení, výměna oken, střecha..)
  • Při pronájmu nemovitosti

Co hrozí v případě, že nemáte PENB

Vystavujete se pokutě ve výši od 100.000,-Kč

Kdo je oprávněn vystavit PENB

Průkaz energetické náročnosti může zpracovat pouze specialista nebo osoba podle zvláštního právního předpisu v oborech pozemní stavy, technologická zařízení staveb a technika prostředí staveb. Samozřejmě tato osoba musí být přezkoušená ministerstvem podle prováděcího předpisu z podrobností vypracování PENB.