Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 6

Zrušení platby daně z nabytí nemovitých věcí

7.10.2020 Daň z nabytí nemovitých věcí hradil dosud kupující a to ve výši 4% z ceny nemovitosti, vždy do konce třetího měsíce následujícího po.. více »

Novinky na katastru

5.2.2020 V souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, kdy se mění některé zákony v oblasti daní, dochází ke změně částky poplatku na.. více »

Daň z nabytí nemovitých věcí

2.10.2019 Dlouho diskutované téma daně z nabytí nemovitých věcí projednávali senátoři, kdy navrhli tuto daň zrušit. Poslanecká sněmovna je však.. více »

Předkupní právo

13.9.2019 Předkupní právo se vztahuje pouze na věci nemovité. Při převodu spoluvlastnického podílu se neuplatní předkupní právo v případě, že se.. více »

Najdete nás na Facebooku
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Vlastnictví bytu – osobní, družstevní

Vlastnictví bytu – osobní, družstevní

11.4.2018 Jaký je rozdíl mezi bytem v osobním vlastnictví a družstevním bytem? I toto je stále častá otázka klientů. Tak tedy základní rozdíly:

Byt v osobním vlastnictví, jak již název napovídá, je majetkem vlastníka, který s ním může také samostatně nakládat. Může tedy byt obecně bez omezení prodat, darovat a jinak obdobně s ním disponovat. Tento byt lze také použít jako zástavu při hypotečním či obdobném úvěru. Takovýto byt lze i volně pronajímat (není třeba žádného souhlasu), odpadá povinnost hradit nájemné, pouze se hradí fond oprav a úhrady za služby spojené s užíváním bytu (elektřina, plyn, vodné, stočné…). Ovšem při koupi bytu v osobním vlastnictví je vhodné se informovat, na výši zmíněných úhrad, jelikož u starších domů, které teprve čeká rekonstrukce, může fond oprav dosahovat i několik tisíc korun.U tohoto vlastnictví je povinnost také hradit daň z nemovitosti.

U družstevního bytu není vlastníkem (majitelem) soukromá osoba, ale bytové družstvo. Při koupi tedy nekupujeme byt, ale družstevní podíl (členství v družstvu). Družstevník může převést svůj družstevní podíl v družstvu a s ním spojené právo k nájmu takovéhoto bytu. K družstevnímu bytu nelze zřídit zástavní právo, ale koupi lze vyřešit například financováním ze stavebního spoření. Některé družstevní byty lze za určitých podmínek, většinou vyplacení družstevní půjčky, převést do osobního vlastnictví. V tomto případě lze na byt čerpat hypoteční úvěr. Při pronájmu potřebuje člen družstva souhlas bytového družstva s pronájmem. Výhodou bývá většinou nižší pořizovací cena takovéhoto bytu a rychlejší nabytí družstevních práv, jelikož není nutný vklad do katastru nemovitostí.