Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 10

Zrušení platby daně z nabytí nemovitých věcí

7.10.2020 Daň z nabytí nemovitých věcí hradil dosud kupující a to ve výši 4% z ceny nemovitosti, vždy do konce třetího měsíce následujícího po.. více »

Novinky na katastru

5.2.2020 V souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů, kdy se mění některé zákony v oblasti daní, dochází ke změně částky poplatku na.. více »

Daň z nabytí nemovitých věcí

2.10.2019 Dlouho diskutované téma daně z nabytí nemovitých věcí projednávali senátoři, kdy navrhli tuto daň zrušit. Poslanecká sněmovna je však.. více »

Předkupní právo

13.9.2019 Předkupní právo se vztahuje pouze na věci nemovité. Při převodu spoluvlastnického podílu se neuplatní předkupní právo v případě, že se.. více »

Najdete nás na Facebooku
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Zrušení platby daně z nabytí nemovitých věcí

Zrušení platby daně z nabytí nemovitých věcí

7.10.2020 Daň z nabytí nemovitých věcí hradil dosud kupující a to ve výši 4% z ceny nemovitosti, vždy do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž byl zapsán vklad vlastnického práva ve prospěch kupujícího do katastru nemovitostí.

Jak již bylo dříve zmiňováno, téma zrušení daně bylo dlouho diskutováno senátory a  15. září 2020 poslanci definitivně potvrdili zrušení této daně. S daní zaniká i povinnosti podání daňového přiznání. Povinnost platit daň zaniká zpětně od 1. prosince 2019. Pokud už daň byla uhrazena, bude na základě žádosti vrácena.

Kupující si také mohou nadále od základu daně z příjmu odečítat úroky z úvěru na bydlení, mění se však výše limitu odpočtu úroků. Současný limit 300.000,-Kč platí pouze do 1. 1. 2022 a poté bude možné odečítat si úroky už jen do částky 150.000,-Kč. Odpočet může kupující uplatnit jednou ročně v daňovém přiznání nebo v rámci ročního zúčtování daně u zaměstnavatele.

Kdo si může hypotéku odečíst?

Může to být jak fyzická osoba, zaměstnanec i OSVČ, kteří jsou uvedeny v hypoteční smlouvě a to za předpokladu, že je hypotékou řešena bytová potřeba kupujícího nebo jeho blízkých.